Doprava ZDARMA pri objednávke nad 70€
Stručný sprievodca históriou kávy

Káva je nápoj s dlhou a zaujímavou históriou.

Existuje mnoho teórií o tom, kedy a kde bola káva prvýkrát objavená, ale väčšina zdrojov uvádza, že pochádza z oblasti dnešného Etiópie, kde sa pôvodne pestovala ako divá rastlina.

Legenda o káve

Legenda hovorí, že prvýkrát sa kávový nápoj objavil v 9. storočí v etiópskom kláštore menom Kaffa. Podľa tejto legendy bol miestny mních menom Kaldi pozorovateľom, ako jeho kozy po jedení plodov rastliny sú nesmierne živé a neustále bľakotajú.

Kaldi sa rozhodol ochutnať tieto plody a zistil, že mu dodávajú energiu a povzbudzujú jeho myslenie. Vyzbieral teda niekoľko z nich a zaniesol ich do kláštora, kde sa rozhodol experimentovať s ich použitím. Zistil, že keď varil plody v horúcej vode, vytváral sa lahodný nápoj, ktorý mu dodával energiu a pomáhal mu byť koncentrovanejší.

Táto legenda má niekoľko verzií, ale všetky sa zhodujú v tom, že prvýkrát sa kávový nápoj objavil v Etiópii a postupne sa rozšíril do arabských krajín a neskôr do celej Európy a zvyšku sveta.

Je zaujímavé, že pôvodné použitie kávy nebolo na pitie, ale na konzumáciu ako plodu alebo zmesi, ktorá dodávala energiu a povzbudzovala myslenie.

Až neskôr sa káva stala populárnym nápojom.

Z Etiópie cez Osmanskú ríšu až do Európy

V 15. a 16. storočí sa káva stala obľúbeným nápojom v arabských krajinách, najmä v Jemene a Egypte. Káva bola v týchto krajinách veľmi dôležitá a hrala kľúčovú úlohu v sociálnych interakciách a kultúre. Kávové domy a kaviarne sa stali obľúbenými miestami pre diskusie, obchod a zábavu.

V 16. storočí sa káva dostala do Turecka a Osmanskej ríše a stala sa dôležitou súčasťou kultúry a trhu v tomto regióne. Kávové domy boli založené v Istanbule a ostatných tureckých mestách a stali sa miestami pre diskusie, čítanie, hranie hier a debatovanie.

Káva sa do Európy dostala v 16. storočí prostredníctvom osmanských Turkov, ktorí ju dovážali z arabských krajín, najmä z Jemenu a Egypta. Najskôr sa káva dostala do Benátska a neskôr sa jej distribúcia rozšírila do ďalších krajín ako Francúzsko, Nemecko, Rakúsko a Anglicko.

Káva bola v Európe považovaná za exotický tovar a bola drahá. Bola dostupná len bohatšej vrstve obyvateľstva a kávové domy sa stali miestami, kde sa stretávali intelektuáli a obchodníci na diskusie a obchodovanie.

V 18. storočí sa káva začala pestovať aj v iných častiach sveta, najmä v Južnej Amerike a Ázii. Dnes je káva jedným z najpopulárnejších nápojov na svete a je pestovaná a konzumovaná vo viac ako 70 krajinách.

Prvý obchod s kávou

Nie je úplne jasné, kto bol prvým obchodníkom s kávou, pretože existuje mnoho rôznych verzií a legend o tom, ako sa káva dostala na rôzne miesta sveta.

Jednou z najznámejších legiend o objavení kávy hovorí, že ju objavil náčelník Oromovského kmeňa v Etiópii menom Kaldi v 9. storočí. Podľa legendy Kaldi objavil účinky kávy, keď si všimol, že jeho kozy sú veľmi energické po jedení listov z kávovníka.

Kaldi potom rozšíril informáciu o káve medzi miestnymi mníchmi, ktorí začali používať kávu ako stimulant pri modlitbách.

Avšak, prvé písomné zmienky o káve pochádzajú z arabských krajín a datujú sa do 15. storočia. V tej dobe káva už bola obchodovaná v arabských krajinách a postupne sa rozšírila do iných častí sveta.

Obchodovanie s kávou v Európe

Obchod s kávou sa postupne rozvíjal v arabských krajinách a začal sa rozširovať do Európy a iných častí sveta. Osmanská ríša získala kontrolu nad produkciou a distribúciou kávy a začala ju exportovať do Európy, kde sa postupne stala populárnym nápojom.

V Európe sa kávový obchod vyvinul do významného priemyslu a káva sa stala dôležitým hospodárskym tovarom.

V histórii existovali mnohí významní obchodníci s kávou, ale jeden z najvýznamnejších bol bezpochyby Johannes Theodorus ‘Jan’ van der Hoop, ktorý bol najväčším súkromným obchodníkom s kávou v Európe v 19. storočí.

Narodil sa v roku 1778 v Holandsku a v 19. storočí sa presťahoval do Hamburgu, kde založil vlastnú obchodnú firmu s názvom J.T. van der Hoop & Co. Svoju kávovú firmu rozvíjal a získal výsadné postavenie v kávovom obchode v Európe.

Jeho firma kontrolovala až 50% obchodu s kávou v Hamburgu a mala veľký vplyv na celosvetové ceny kávy.

Jan van der Hoop bol tiež veľmi angažovaný v spoločenskom živote a bol známy ako filantrop a mecenáš umenia. Vo svojom testamente venoval veľké sumy peňazí na charitatívne účely a na podporu umenia.

Zomrel v roku 1855 vo veku 77 rokov a jeho firma bola potom prebratá jeho synom, ktorý ju ďalej rozvíjal.

Prvá európska pražiareň

Prvá európska pražiareň kávy bola založená v meste Marseille vo Francúzsku v roku 1720. Jej zakladateľom bol Gabriel Mathieu de Clieu, ktorý sa rozhodol previezť kávovník do Francúzska z ostrova Martinik v Karibiku.

Podľa legendy, Gabriel Mathieu de Clieu získal od svojho priateľa kávovník, ktorý bol jedným z piatich, ktoré sa vôbec dostali do západnej pologule. Bolo to v období, keď sa pre kávovníky bojovalo s kameňom na kameň a ich preprava bola náročná a riziková.

Aby zabezpečil prepravu kávovníka, Clieu si kávovník umiestnil do malého džbánku s vodou, ktorý nosil so sebou na palube lode. Počas prepravy cez Atlantik musel bojovať s nedostatkom vody a iných problémov, ale nakoniec sa mu podarilo prepraviť kávovník na Martinik.

Tam ho zasadil na svojom pozemku a staral sa o neho. Kávovník sa vynikajúco prispôsobil miestnym klimatickým podmienkam a začal produkovať plody. V roku 1720 sa Clieu rozhodol zasiať semeno kávovníka aj v Marseille, kde založil prvú európsku pražiareň a začal s pražením a predajom kávy.

Jeho kávová pražiareň bola veľmi úspešná a stala sa vzorom pre ďalšie pražiarne v Európe. Clieu zomrel v roku 1774 v úctyhodnom veku 90 rokov a jeho pražiareň zostala v prevádzke až do 19. storočia.

Prvá kaviareň v Európe

Prvá kaviareň v Európe sa otvorila v meste Benátky v Taliansku na konci 17. storočia. Kaviareň sa volala Caffè Florian a bola založená v roku 1720. Bola to populárna miestnosť s kávou, kde sa stretávali umelci, spisovatelia a intelektuáli.

Caffè Florian bol otvorený v priestoroch krásneho barokového paláca na námestí San Marco a okamžite sa stal kultovým miestom v Benátkach.

Kaviareň mala významnú úlohu v spoločenskom, kultúrnom a intelektuálnom živote mesta a postupne sa stala centrom kaviarneho kultu v celej Európe.

Okrem výbornej kávy sa v Caffè Florian ponúkali aj rôzne nápoje a dezerty, ako aj noviny a časopisy. Kaviareň mala tiež luxusné interiéry a navštívili ju mnohé slávne osobnosti vrátane Goetha, Casanovy a Goldoniho.

Caffè Florian je dodnes v prevádzke a stále sa nachádza na svojom pôvodnom mieste v Benátkach. Je to jedna z najstarších kaviarní na svete a je považovaná za symbol benátskeho kaviarneho kultu.

Ako rástla popularita kávy v Európe

Jedným z faktorov, ktoré pomohli šíreniu popularity kávy, bola otvorenosť európskych prístavov a obchodných ciest, čo umožnilo príchod kávy do rôznych krajín Európy.

Káva sa tiež začala pestovať v kolóniách, ktoré boli založené európskymi veľmocami v Afrike, Ázii a Južnej Amerike, čo zabezpečilo stabilný zdroj kávy pre Európu.

Okrem toho káva získala na popularite aj pre svoje povzbudzujúce účinky a mnohí ľudia ju začali piť ako alternatívu k alkoholu, ktorý bol v tej dobe bežným nápojom.

Káva sa tiež stala súčasťou kultúry a spoločenského života a kaviarne sa stali miestami stretávania a diskusií.

“Káva je spoločník umelcov, básnikov, filozofov a všetkých, ktorí majú radi intelektuálnu prácu.”

Honoré de Balzac

Začali sa vytvárať kaviarne nielen v mestách, ale aj na vidieku, a káva sa stala súčasťou denného rituálu mnohých ľudí. Tiež vznikli rôzne kaviarne a pražiarne kávy, ktoré pomohli popularizovať kávu a ponúkali rôzne druhy a značky kávy.

Celkovo sa popularita pitia kávy šírila postupne po celej Európe a káva sa stala jedným z najobľúbenejších nápojov na svete.